Публикации
« An apple a day keeps the doctor away».
Всероссийский сборник статей и публикаций института развития образования, повышения квалификации и переподготовки.
Скачать публикацию
Язык издания: русский
Периодичность: ежедневно
Вид издания: сборник
Версия издания: электронное сетевое
Публикация: « An apple a day keeps the doctor away».
Автор: Сельцова Нелли Рудольфовна
Периодичность: ежедневно
Вид издания: сборник
Версия издания: электронное сетевое
Публикация: « An apple a day keeps the doctor away».
Автор: Сельцова Нелли Рудольфовна
План-конспект урока по английскому языкув третьем классе по теме « An apple a day keeps the doctor away». Тема: “ An apple a day keeps the doctor away”.Предмет: английский языкКласс: 3 классТип: комбинированный Цель: создать необходимые условия для формирования коммуникативной компетенции по теме «Здоровье»Задачи: 1. Образовательные - закрепить название продуктов питания. Познакомить с выражением healthy food/unhealthy food. Закрепить употребление видовременной формы глагола Present Simple, модального глагола must/musnt2. Развивающие-Развивать навыки диалогической речи по данной темеРазвивать кругозор учащихся: их знания о полезной и вредной пище.Развивать внимание память, мышление, воображение ;3. Воспитательные - воспитывать интерес к изучаемому языку, умение работать в группе, желание вести здоровый образ жизни.Формирование УУД:личностные: положительное отношение к процессу познания; регулятивные: умение планировать решение учебной задачи; познавательные: осознанное построение речевого высказывания; коммуникативные: сотрудничество в поиске и сборе информации; разрешение конфликтов, контроль, коррекция и оценка действия партнера. Планируемые результаты:изучение новой грамматической структуры и лексики; развитие творческих способностей; развитие навыков аудирования; развитие умений монологической и диалогической речи. ОборудованиеКомпьютер, презентация, изображение сказочных героев, раздаточный материал, письмо, материал для рефлексии (яблоко, конфета, чипсы)Ход урокаI Организационный момент.Good morning, boys and girls! Sit down please. Let’s start our lesson! How are you? What is your name? Have you got a mother?..-беседа с учащимися.Речевая разминка- (слова и звуки на доске) apple, bread, carrot, cabbage, porridge, cheese, milk, juice (хор. и индив. повторение) An apple a day keeps people the doctor away. Many people like to eat tasty things. As for me I like tasty things too. Look at the screen. What can you see there? Who is it?Введение в речевую ситуацию. Look! Who is this? Right. I ам а Baby bear. Let’s read about him. You should answer the question:Why is Baby bear fat?There are two new words for you. They are: especially, everything. Let’s pronounce them correctly and translate.I am a Baby bear . I live in the forest in . I am very nice. I am not very fat. But I am not slim. I like to eat everything especially honey, sweets, cakes. I have many friends. But I can’t jump, run and skip. Help me, please. Проблемная ситуация. Children, why can’t a Baby bear skip, jump and run? Right, because he is fat. But what must he do to be healthy and strong?How can we help him?Целеполагание. So today we are going to talk about healthy and unhealthy things. (Объяснение слов)Look at the screen. There is an English proverb: “An apple a day keeps people the doctor away”. How can we translate it? Здоровому врач не надобен.(Одно яблоко в день и врач не нужен) Или питайся правильно и будешь здоров.Good. There is a list of different tasty things. Your task is to choose healthy and unhealthy things.(работа в группах) Sweets MilkA cakeJuiceSugarSausageLemonadeFishA cabbageChipsAn onionAn appleCoca-colaCarrotLet’s check up. Use the example: …. are healthy / unhealthy things.Reading“ ”(Работа с раздаточным материалом) Now, let’s read to the story about a Baby bear. You should make a list of tasty things that bear must to eat.-Would you like some potatoes and cheese?-Yes, please. May I have five potatoes, please?-Help yourself.-Thank you! I like apples. May I have an apple?-Yes, yes, take it please.-No, I like big apples. I don’t like small apples. A big red apple, please.-Help yourself.-And I like to eat sweets in the morning.-Would you like a sweet?-Yes, please. May I take three sweets?-Yes, you may.-Thank you. I see a big grey box with cakes. May I have four cakes? They look so nice.-Well, you may… Help yourself.-Thank you.He eats his four cakes and says, “I must go away”. He stands up but he can’t walk. He says, ‘Oh, children, help me. Help me! I can’t walk! I am so fat!”Which of them healthy or unhealthy?III Физминутка. (гимнастика для глаз) Игра с мячом «Healthy-unhealthy» Bears friend Neznaika wants to be a doctor. This what he says to him: You are not healthy.. You must eat sweets and drink coffee. You must not run and jump, you must not swim.Are these good pieces of advice or not? Correct the mistake. Boys and girls, let’s help him. You are the doctors. So what must Bear do to be healthy? Example: You must/ mustn’t eat/drink… You must/mustn’t play…Answer the doctor’s questions: -Do you eat porridge in the morning?-Do you like to play football?-Do you eat many sweets?-Do you drink milk?-Do you run and jump?-D o you drink much lemonade?-Do you like sport?Подведение итогов. Рефлексия. Choose an apple if you think that people must eat healthy food and do sport.Choose a sweet if you think that people must eat only tasty food and mustn’t do sport.Choose chips if you think that people must eat unhealthy food and mustn’t do sport at all.Would you like a sweet/ chips/ an apple?Yes, please/ No, thank you.Now lesson is over. You are very good pupil. I wish you to be healthy and fit.
