Публикации Использование кейс-технологии

Всероссийский сборник статей и публикаций института развития образования, повышения квалификации и переподготовки.


Скачать публикацию
Язык издания: русский
Периодичность: ежедневно
Вид издания: сборник
Версия издания: электронное сетевое
Публикация: Использование кейс-технологии
Автор: Мария Николаевна Корнейчук

«My place» Spotlight 6, Module 2 bЦели урока:Развить навыки употребления в речи изученных ранее и введение новых ЛЕ по теме «Дом. Квартира»; повторить и закрепить использование местоимений some/any, артиклей a/an, предлогов места.Предметные результаты:
  • умение применять ЛЕ по теме «Дом. Квартира» в речи;
  • умение применять местоимения some/any, предлогов места на базе активной лексики урока;
  • умение действовать по образцу при выполнении упражнений.
  • Личностные и метапредметные результаты:
  • Личностные УУД:
  • формирование ответственного отношения к учению;
  • формирование самооценки и самоорганизации, готовности и способности обучающихся к саморазвитию;
  • принятие ценностей семейной жизни.
  • Регулятивные УУД:
  • умение самостоятельно определять цель учебной деятельности (формулировка и принятие учебных задач урока);
  • умение оценивать правильность выполнения учебной задачи, собственные возможности её решения;
  • оценка - выделение и осознание учащимся того, что уже усвоено и что еще подлежит усвоению, осознание качества и уровня усвоения.
  • 3. Познавательные УУД
  • осознанное и произвольное построение речевого высказывания в устной и письменной форме.
  • 4. Коммуникативные УУД
  • планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками – определение способов взаимодействия.
  • Учебные задачи урока:1. Используя информацию, предоставленную учителем, актуализировать в речи учащихся ЛЕ по теме «Дом. Квартира», повторить и закрепить местоимения some/any, предлоги места.2. Отработать знания на практике. 3. Сформулировать домашнее задание в соответствии с логикой дальнейшего изучения предмета. Тип урока: КомбинированныйМетоды: 1.Словесный (монолог, диалог)2.Практический (выполнение заданий)3.Дедуктивный (анализ, применение знаний, обобщение)4. Игровой (употребить изученную ЛЕ и предлоги в игровой форме)Оборудование:
  • учебник «Spotlight 6»
  • рабочая тетрадь «Spotlight
  • компьютер;
  • экран.
  • Ход урокаHello! I am glad to see you! Today we are not alone and hope everything will be all right.Look at my picture! This is my dream house. Do you like it? Yeah! It’s really amazing! (слайд 1 )Did you guess what’s the theme of our lesson? – My place(слайд 2) Try to guess how many rooms are there in this house? There are 5 rooms. So, let’s see. (слайд 3, слайд 4)You know all their names, accept one.So, repeat after me:
  • Living room – translate
  • Kitchen - translate
  • Bedroom - translate
  • Bathroom - translate
  • Dining room - translate
  • Study – Do you know the translation of this word?
  • Great! Do you want to learn more about the house? Ok. Let’s talk about it today!We can go inside and visit some rooms! You are welcome! But firstly, let’s read and translate these words ones more. (Слайд 5) Дети по очереди читают, а затем переводят слово.Well-done!Do you live in a flat or in a house?What rooms have you got?Now, let’s make Task 1.……., please read the task and translate it. There are some words which you don’t know or don’t remember – guess. What does it mean? Новые слова: laundry (прачечная), garage.Ученики выполняют задание.So, … let’s read the table witch you’ve done. In each room we use different things, so I want you to read some words and remember the translation. If you don’t know – I’ll help you.Lets begin: (карточки на доске)You should repeat after me and then try to translate it.
  • Shelves
  • Bookcase
  • Fridge
  • Painting
  • Cushion
  • Mirror
  • Bathtub
  • Wardrobe
  • Sink
  • Cooker
  • Curtains
  • Cupboard
  • Clock
  • Wonderful!Now look at the pictures , and name the things which you’ll see. What’s this?...... (cлайд 6) Curtains, Cushions, Shelves (cлайд 7) Wardrobe, Bookcase, Cupboard (cлайд 8) Mirror, Bathtub, Sink (cлайд 9) Fridge, Cooker Now we’ll use these words in the sentences. It’ll help us to describe the room. But firstly let’s know some rules not to be mistaken.Open your books at p. 18 and do ex. 3 - read what is there in the living room. (слайд 10)
  • There is a sofa in the living room. – translate
  • There are some cushions in the living room. - translate
  • There aren’t any chairs in the living room. - translate
  • Are there any chairs in the living room? - translate
  • Let’s see what kind of sentence each of them.Affirmative = Утвердительное (+) (слайд 11)Interrogative (question) = Вопросительное (?)Negative = Отрицательное (-)(слайд 12)Sentence number 1 is affirmative.Sentence number 2 is affirmative.Sentence number 3 is negative.Sentence number 4 is interrogative (question).Look again at these sentences and think about the rules of using a/an, Some or Any. (слайд 13)Put the articles a/an, and words some or any in the following sentences:
  • We use (a/an) in the singular.
  • We use (some) in affirmative plural.(plural – множественное число существительных)
  • We use (any) in the negative and interrogative.
  • RightNow look at your papers and do Task № 2. (слайд 14) в помощь ребятам. Good job.Do you see any prepositions in this exercise? Name them, please. Дети называют знакомые предлоги.What other prepositions do you know? Let’s pronounce them. (cлайд 15)To sum up our lesson I suggest you describe the house, it’s rooms. First of all – how many rooms are there? What are they?Are there any volunteers? You should describe the rooms (the furniture).4 ученика по очереди заполняют комнаты мебелью, а потом рассказывают.Ex.: There is a clock on the wall. (cлайд 16)Thank you for your work today! Now you know the types of the rooms and furniture in them.Besides, now you can use a/an, any or some in different types of sentences.That’s all for today! Your marks for today are …..(слайд 17)At home you can draw a picture or the plan of your dreamy living room and write a description of it. ex.10 p. 19Good bye and have a nice day, children.
    -